Cambridge Üniversitesi


Cambridge University, İngiltere'nin Cambridge şehrinde bulunan bir üniversite üniversitesidir. İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden biridir ve 1997'den beri sürekli olarak birçok sıralamada üst sıralarda yer almaktadır. Aynı zamanda, Oxford Üniversitesi ile paylaştığı bir onur, ülkedeki en seçici üniversitelerden biridir.

Üniversite 1209'da kuruldu ve onu İngilizce konuşulan dünyanın en eski ikinci üniversitesi haline getirdi. İlginç bir şekilde, kurulması bir suçla kışkırtıldı - yakındaki Oxford Üniversitesi'nde iki öğrenci tarafından işlenen bir cinayet. öğrenciler asıldı ve üniversitedeki akademisyenler protesto için Cambridge'deki biri de dahil olmak üzere daha küçük okullara kaçtı. burada ders vermeye ve ders vermeye başladılar ve sonunda okulu geçici bir kamptan resmi bir kuruma dönüştürdüler. 1233'te, Papa Gregory IX, Üniversite statüsünü onaylayan bir kararname imzaladı.

Üniversite o zamandan beri öğretim ve araştırmada mükemmellik konusunda istikrarlı bir itibar kazanmıştır. Aynı zamanda, önde gelen Avrupa üniversitelerinden oluşan bir ağ olan Coimbra Group ve İngiltere'deki en iyi araştırma üniversitelerinden Russell Group dahil olmak üzere birçok prestijli kuruluşun üyesidir.

Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi, dünyanın en iyi araştırma kütüphanelerinden biridir. İngiltere ve İrlanda'da yayınlanan tüm materyallerin bir kopyası için yasal hak talebinde bulunan şu anda yedi milyondan fazla cilde sahip olan yasal bir depolama kitaplığıdır. 58 bölüm ve fakülte kütüphanesi, 30 üniversite kütüphanesi, iki bilim kütüphanesi, tıp kütüphanesi, hukuk kütüphanesi ve diğer ilgili 23 kütüphanesi vardır. Kütüphane, Üniversite dışından erişilebilen tüm mevcut bilgi materyallerinin bir veritabanını sağlar.

Üniversite ayrıca Cambridge sakinlerinin çoğuna açık, spor ve dinlence için mükemmel mekanlar sağlar. Spor departmanları, oval pistler, birkaç yüzme havuzu ve tenis, voleybol, squash ve diğer birçok spor için oyun alanları dahil olmak üzere çeşitli spor kulüpleri ve tesisleri işletmektedir.

Daha fazla bilgi için ziyaret edin https://www.cam.ac.uk/