Université de Montréal


Montreal'de köklü ve uluslararası misyonuna adanmış olan Montreal Üniversitesi, önde gelen bir araştırma üniversitesidir.

Bağlı okulları Polytechnique Montreal (mühendislik) ve HEC Montreal (işletme) ile Montreal Üniversitesi, Kuzey Amerika'daki en büyük üniversite komplekslerinden biridir.

Montreal Üniversitesi, her yıl araştırma fonu olarak 500 milyon doların üzerinde para çekiyor ve bu da onu Kanada'daki en önemli üç üniversite araştırma merkezinden biri yapıyor.

Derin öğrenmede dünyanın önde gelen üniversite araştırma merkezi MILA dahil olmak üzere birçok tanınmış laboratuvar Montreal Üniversitesi'nde doğdu; kendi alanındaki en üretkenlerden biri olan İmmünoloji ve Kanser Araştırma Enstitüsü (IRIC); ve Kanada'daki en kapsamlı kamu hukuku araştırma merkezi olan Centre de recherche en Droit public (CRDP).

14 fakültesi ve bağlı okulları ile Montreal Üniversitesi 66.500'den fazla öğrenciye ve 2.400 profesör ve araştırmacısına sahiptir. Ünlü mezunların uzun listesi, 1977 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nün eş-sahibi Roger Guillemin; Eski Yugoslavya ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemeleri eski başsavcısı Louise Arbor; Sınır Tanımayan Doktorlar'ın uluslararası başkanı Joanne Liu; ve Kanada’nın en tanınmış başbakanlarından biri olan merhum Pierre Elliott Trudeau.

Kuzey Amerika’nın en iyi şehir parklarından biri olan Mount Royal’in kuzeybatı kanadında yer alan Montreal Üniversitesi, adını aldığı çok kültürlü bu konuksever şehri gururla yansıtır. Montreal Üniversitesi'ndeki her dört öğrenciden biri Kanada dışından geliyor. Montreal, kültürel canlılığı, güvenliği ve düşük yaşam maliyeti ile bilinir.

Daha fazla bilgi için ziyaret edin https://www.umontreal.ca/